Bříza bradavičnatá (Betula verrucosa)

Výskyt v Děčíně Roste v mnoha parcích. Nejkrásnější exemplář najdeme na loučce u zahrádkářské kolonie v Hluboké ulici, obvod kmene měří 250cm.      
Použití

Důležitá pro krajinářské úpravy zejména jako pionýrská světlomilná dřevina. Ve městských parcích bývá pro rychlý růst využívána k brzkému účinku stromové hmoty; později ustupuje kosterním dřevinám. Přesto má svou nezastupitelnou roli při zakládání vřesovišť ve společenství s borovicemi a jalovci. Velké působnosti lze dosáhnout při výsadbě bříz do skupiny se svídami – kombinace bílé a červené kůry vynikne zvláště v zimě. Má mnoho kultivarů, které vynikají jako solitery.

Stanoviště

Roste od nížin až do výše 2000m nad mořem. Dobře snáší sucho a proto u nás často ve skalách tvoří smíšené lesy s borovicí a někde i s jalovcem. Vyžaduje světlá stanoviště, je odolná proti mrazům i exhalátům. Ve stínu mohutnějších stromů odumírá.    

Rozšíření

Evropa, Kavkaz, Malá Asie, Severní Írán Sibiř, Severní Afrika.

Dřevo Měkké ale pevné, používá se v kolářství a stolařství. V posledních desetiletích pro dobré rezonanční vlastnosti i k výrobě ozvučných desek kytar (pro malou nosnost je březová dýha zesílena uhlíkovými vlákny). Například typ Ovation Adams 1978.   
Plody

Jemné oříšky s blanitými křidélky složené v cylindrických jehnědách, 2-3cm dlouhých.

Květy

Jednopohlavné, samčí jehnědy se zakládají již na podzim, samičí květy na letorostech.

Listy Kosočtverečné až 3hranné, 4-7cm dlouhé, špička dlouze protažená, na bázi uťaté nebo klínovité, pravidelně dvojitě pilovité, svrchu živě zelené, mladé silně lepkavé, podzimní zbarvení většinou krásně žluté, řapík je 1,5-3cm dlouhý.            
Větvičky Mladé letorosty slabé, lysé a silně bradavičnaté.
Borka Kůra zpočátku lesklá, světle hnědá, později bílá, odlupující se, ve stáří drsná a  rozpraskaná s černými rýhami.
Koruna 10-25m vysoký, rychle rostoucí  strom, koruna kuželovitá až válcovitá, se silně převislými větvemi.   

Location