Dub červený (Quercus rubra)

Výskyt v Děčíně Dub červený roste v mnoha parcích i v sídlištní zeleni. Největší exempláře najdeme na Mariánské louce a v Arboretu Kvádrberk (obv. 482 a 480cm). Lze tvrdit, že patří mezi nejkrásnější jedince svého druhu u nás a nejfotografovanější strom arboreta. Další velké exempláře najdeme v lesoparku U Kaple (obv. 425 a 420cm), v lesoparku Bažantnice (kolem 300cm), a také v parku za SZaŠ Libverda. 
Použití V sadovnictví je velice oblíbený, ceněný zvláště pro rychlý růst a výrazné podzimní zbarvení listů. Používá se jako solitera nebo do skupin v parcích, ale i do alejí a stromořadí v širokých ulicích, zde ale může trpět korní spálou. Občas se uplatňuje i v lesních porostech a rekultivacích. 
Stanoviště Na stanoviště není náročný, roste v otevřených polohách, na rovině i na svahu. Nejlépe mu vyhovují hluboké, propustné půdy, roste ale i na půdách písčitých a štěrkovitých. Je odolný vůči  mrazu i exhalátům.
Rozšíření Severní Amerika od ostrova Prince Edvarda po Minesotu a Nebrasku, jižně po Georgii, Mississippi, Arkansas a Oklahomu.
Plody 2-3cm dlouhé, kulovitě vejčitě žaludy, sedící z 1/4 v mělké číšce, porostlé krátkými šupinami, zrají ve 2. roce.
Květy Kvete dubnu až v květnu v bohatých dlouhých jehnědách.   
Listy Podlouhle obvejčité, 12-22cm dlouhé, báze klínovitá, na každé straně se 3-5 širokými, nepravidelně a ostře zubatými laloky, nejvýše ke středu poloviny čepele zabíhajícími, svrchu matně tmavě zelené, lysé, vespod světlejší, nažloutle nebo šedě zelené, až na hnědé chomáčky chlupů lysé, nebo s roztroušenými hvězdovitými chlupy, řapík 2-5cm dlouhý. Při rašení jsou narůžovělé, na podzim krásně červené.         
Větvičky Mladé letorosty brzy olysávají.
Borka Kůra zůstává dlouho hladká, tmavě šedá, ve stáří je drsná a zpravidla slabě rozpraskaná. 
Koruna

Až 25 m vysoký strom s širokou korunou, často nízko nasazeným  kmenem. Může dorůstat až 2,5m v průměru (kromě S.Ameriky i Belgie, Anglie).

Poznámka

Vzhledem ke sklonu dubu červeného k zaplevelování svého okolí, se v posledních letech výsadba v lesích a lesoparcích ukazuje poněkud problematickou. Dub červený se tam nekontrolovatelně šíří na úkor domácích dřevin. Kolem roku 2008 bylo nutno tento problém řešit na Pastýřské stěně vykácením zhruba 90ti% jeho exemplářů. Strom u kterého stojíte je jeden z posledních. V udržovaných zahradách a parcích, ve kterých se průběžně vyhrabuje listí, by tento problém neměl nastat.

         Největší exempláře z Evropy jsou udávány z Belgie (kasteel d´Aertrycke obv. 803cm) Anglie (Marston House, obv. 750cm), Německa (Karlsruhe obv. 620cm). Velké exempláře rostou i v zámeckém parku Pillnitz u Drážďan (obv. 570cm), nebo v ZP Tovarníkách u Topoľčan (obv. 546cm, v. 29m).      

Location