Habr obecný (Carpinus betulus)

Výskyt v Děčíně

Roste v mnoha parcích. Typickou ukázkou použití živých plotů je park ve Wolkerově ulici, kde ještě v 60. letech 20. století rostl habrový plot téměř po celém obvodu parku, a vstupy byly tvořeny branami z habru. Krásné exempláře najdeme v Arboretu na Kvádrberku, ve zmíněné Wolkerově ulici, ale největší habry uvidíme v lesoparku nad průmyslovkou na Letné (obvod kmene až 260cm). Ostatně, zajímavou lokalitou je nedaleký háj na konci Slovanské ulice, kde rostou téměř výhradně habry. Jsou vysazeny v řadách, a původně zřejmě tvořily živé ploty. Poté, co bylo upuštěno od jejich stříhání, habry přerostly, a vytvořily bizarní kmeny. Lokalitu si místní děti již před mnohými léty pojmenovaly jako „Kouzelný lesík“. Zajímavé jedince najdeme i v Lesoparku Bažantnice a pochopitelně i zde, na Pastýřské stěně.

Použití Využívá se do skupin i samostatně. Vzhledem k tomu, že dobře snáší řez byl už v renesanci, ale především v baroku využíván do živých plotů a stěn. Jako solitery bývají nejčastěji používány jeho kultivary, především cv. ´Pendula´. Kmeny habrů bývají často velice bizarních tvarů, zejména staré exempláře bývalých živých plotů, které se přestaly udržovat.  
Stanoviště

U nás roste většinou v nižších polohách, na pahorkatinách i i podhůřích. Nejčastěji se vyskytuje v dubohabrových nebo bukohabrových společenstvech, někdy i souvislých porostech – habřinách. Daří se mu na vlhčích hlinitých až středně těžkých půdách; snese ale i sušší stanoviště a lehčí půdy. Je odolný proti mrazům. 

Rozšíření Evropa, Kavkaz, zasahuje i do Malé Asie.
Plody Nažky s blanitými 3laločnatými křidélky, postranní laloky jsou kratší, často pilovité; nažky široce vejčité, žebernaté. Tvoří 7-14cm dlouhá plodenství.  
Květy Jednopohlavné, samčí jsou jehnědy na loňských výhonech, samičí vzpřímené na letorostech.
Listy Podélně eliptické až vejčité, 5-10cm dlouhé, zašičatělé, na bázi srdčité, nepravidelně dvojitě pilovité, svrchu tmavě zelené, zpočátku hedvábně chlupaté, vespod světlejší, na žilkách chlupaté, řapík 0,6-1,3cm dlouhý. Podzimní zbarvení zlatožluté. Listy mladých stromů přetrvávají až do jara.
Větvičky Mladé letorosty tenké, lehce zprohýbané, zelené, chlupaté, starší olivově zelené až červenohnědé a lysé s četnými lenticelami. Na průřezu zaobleně pěti úhelníkovité.   
Borka Kůra zprvu drsná, a šedočerná, později hladká, šedá, podélně měkce rýhovaná.   
Koruna Až 25m vysoký strom, koruna zprvu kuželovitá, později široce rozložitá. Staré exempláře mohou být až 1m silné, často však bývají vícekmenné se slabšími kmeny.    
Poznámka Nejzajímavější náš habr roste uprostřed Libáňské bažantnice na Jičínsku. Je to polykormon, srostlice několika kmenů, jehož obvod je ve výšce 130cm nad zemí neměřitelný, u země má obvod 567cm, je vysoký 24m. Jeho věk se odhaduje na 400 let (bude asi přehnaný). Pravděpodobně se jedná o strom, který původně býval součástí živého plotu a po jeho zrušení obrostl z pařezu. Vztahuje se k němu  zajímavá pověst. Asi nejkrásnějším exemplářem převislé formy habru (Carpinus betulus Pendula´), roste v městském parku v České Lípě. Stojí v sousedství secesního hudebního pavilónu z roku 1882 a má průměr kmene téměř 1m. Jak již bylo řečeno, habr se používá ke tvorbě živých plotů, s oblibou též k výsadbám bludišť (labyrintů), například ve Květné zahradě v Kroměříži. Pozoruhodné bludiště je součástí památníku J.A.Komenského poblíž Brandýsa n.O., které je inspirováno jeho publikací „Labyrint světa a ráj srdce“.

Location