Modřín opadavý (Larix decidua)

Výskyt v Děčíně Nejstarší exempláře rostou v Severním zámeckém parku, Arboretu Kvádrberk, vyskytuje se rovněž v BZ Libverda, na hřbitovech a v mnoha dalších parcích a zahradách. 
Použití V sadovnictví i krajinářských úpravách je všestranně využitelný jak do skupin, tak jako solitera. Dobře se hodí pro kontrast na tmavém pozadí ostatních jehličnanů. Největší efekt poskytuje v době rašení a květu, ale především na podzim, kdy jehličí barví do zlatova, a vytrvává někdy až do příchodu prvního spadu sněhu. Proti exhalítům je odolnější než neopadavé druhy jehličnanů. 
Stanoviště Přirozeně se vyskytuje v horských polohách společně s bukem nebo smrkem. Je světlomilný, na půdu náročný není, snese i sušší a kamenité expozice, nesnáší však zamokření.
Rozšíření Vyskytuje v horách střední Evropy, především v Alpách a Karpatech. I když je znám jako původní domácí strom, vyskytuje se přirozeně pouze v Nízkém Jeseníku, a to ještě v rase zvané modřín sudetský s kratšími šiškami.
Dřevo Poskytuje kvalitní, tvrdé dřevo, které je zbarveno do oranžova až červena.
Plody Šišky jsou 2-6cm dlouhé, červenavě hnědé, zralé okrově vybledlé, šupiny jsou na okrajích stejnoměrně oblé nebo mělce vykrojené, zpravidla rovné, prohnuté jen trochu ve spodní části. Šišky jsou nejspolehlivějším poznávacím znakem.
Květy Samčí jsou vejčité až kulovité, 5-10 mm dlouhé, sírově žluté, pyl uvolňují v březnu až květnu. Samičí jsou vzpřímené, vejčité, 1-1,5cm dlouhé, růžově až tmavě červené.                  
Listy Jehlice vyrůstají z krátkých větviček zvaných brachyblasty po 30-40ti, jsou 15-30mm dlouhé, tenké, světle zelené, na svrchní straně ploché, vespod kýlnaté, podzimní zbarvení je světle až zlatožluté.
Větvičky Mladé letorosty jsou tenké, světle žluté, lysé, volně převisající.
Borka Kůra v mládí hladká a šedá, na starých stromech tlustá, šedo- až červenošedá, tmavě, podélně rozbrázděná.  
Koruna Až 40 (50) m vysoký strom s korunou zpočátku kuželovitou, později rozvolněná, nepravidelně zploštělá, větve vodorovné, spodní mohou být skloněné. Staré stromy mohou dosáhnout síly kmene až 1,5m.
Poznámka V širším okolí je pozoruhodný exemplář na nádvoří horního zámku v Benešově nad Ploučnicí. Nejsilnější modřín ČR roste v nedalekých Petrovicích, kde jej najdeme nedaleko hraničního přechodu do Německa (má obv. 550cm, a je velice bizarního tvaru). Největší modřín opadavý na světě roste v Prairioru (Vallese) ve Švýcarsku, kde dorůstá monumentálního obvodu kmene 1120cm.

Location