Smrk ztepilý (Picea abies)

Výskyt v Děčíně Roste v mnoha parcích a lesoparcích. Nejstarší exempláře najdeme právě v lesoparcích (Kvádrberk a Pastýřská stěna).  
Použití V sadovnictví i krajinářských úpravách má všestranné využití jak do skupin, tak jako solitera. Pro rychlý růst jej lze využít jako výplňovou dřevinu do skupin cílových dřevin (jedle, douglasky a pod). Dobře snáší řez, a proto jej lze použít do živých plotů a stěn. Má nepřeberný počet kultivarů od zakrslých po sloupovité a převislé formy.
Stanoviště Přirozeně se vyskytuje v horách s vlhčím podnebím. Proto mu nevyhovují vyloženě suchá stanoviště.     
Rozšíření Vyskytuje se v severní a střední Evropě, na jih zasahuje po Pyreneje, Alpy a Karpaty, na východě do Ruska. V Alpách vystupuje do 2000m.
Dřevo měkké, ale kvalitní, takže se využívá v nábytkářství; pro své výborné rezonanční vlastnosti se dřevo starých stromů používá k výrobě vrchních desek špičkových hudebních nástrojů (houslí, viol, voiloncel, kontrabasů, mandolín a kytar).
Plody Šišky jsou převislé, 10-16cm dlouhé a 3-4cm široké, válcovité, nezralé zelené nebo červené (rozlišují se formy P.a. f.chlorocarpa a P.a. f.erythrocarpa), zralé světle hnědé, s plodními šupinami dosti tvrdými, kosočtverečnými, počínaje horní polovinou nebo třetinou zúženými, protaženými, na špičce přítupými nebo vykrojenými, tvarem i velikostí dosti proměnlivými.     
Květy Samčí jsou krásně purpurové, 20-25mm dlouhé, samičí šištice vyrůstají na konci loňských výhonů jsou purpurově červené, 4-5,5cm dlouhé.
Listy Jehlice jsou 10-20(25) mm dlouhé, a 1mm silné, na konci zvolna přišpičatělé, nebo někdy přítupé, čtyřhranné, někdy trochu se strany smáčklé, tmavozelené a obyčejně lesklé, zřídka modravě ojíněné, na všech čtyřech stranách s 1-3 (4) slabě patrnými řadami průduchů. Na spodní straně větviček jsou zpravidla hřebenitě uspořádané.
Větvičky Mladé letorosty hnědé až červenožluté, lysé nebo jemně pýřité, většinou lesklé. Pupeny úzce kuželovité, špičaté, světle hnědé nebo červenohnědé, se šupinami přisedlými, přišpičatělými, nepryskyřičnaté.   
Borka Kůra na mladších stromech červenohnědá, později šedou, odlupující se v tenkých šupinách.  
Koruna 30-50 (50)m vysoký strom s korunou špičatě kuželovitou, větve vodorovné, zpravidla na konci dolů ohnuté, s kmenem až 1,5 (-3) m silným.  
Poznámka

Největším exemplářem našeho okresu je „Královský smrk“, který roste poblíž Dolského mlýna (obv. 290cm); podstatně statnější byl až do loňska tzv. „Největší smrk“, který rostl v Křinickém údolí mezi Zadními Jetřichovicemi a Zadní Doubicí na německém břehu řeky (obv. přes 310cm, v. 46m). Největším exemplářem druhu v ČR býval tzv. „Král smrků“ na Boubíně, který rostl ve výšce 1000m, byl starý 440let, obv. 508cm, a výšku 57,6m. Žel, v roce 1969 odumřel, jeho místo zaujal nedaleko stojící Nástupce (obv.452cm, v.57m a věk 400let), ale i ten odumřel v roce 2004. Úctyhodných rozměrů zřejmě dosahoval i „Těptínský smrk“, který rostl poblíž  Kamenice u Prahy (obv. 515cm, v.58m, věk 200let)*, ale i ten v roce 2008 padl. Mezi největší žijící jedince můžeme započítat rostoucího na břehu Oslavy u Březníku v okr. Třebíč (obv. 442cm), „smrk J.Chadta-Ševětínského“ rostoucí v Lysické oboře (obv. 432cm),  tzv. Vilémovské smrky v Ruprechtově v okr. Vyškov (obv. 420, 393, a 344cm), v Březině u Křtin (418cm), a na louce nad Priessnitzovým sanatoriem v Jeseníku – lázních (obv. 407cm). Nejmohutnějším smrkem ztepilým světa je dle monumental trees.com exemplář rostoucí v Národním parku Biogradska Gora v Černé Hoře (obv. 671cm, v.56,2m).   

* údaje nejsou ověřitelné ze spolehlivých zdrojů, VÚKOZ Průhonice uvádí podstatně skromnější rozměry

Location