Javor Babyka (Acer campestre)

Výskyt v Děčíně Nejstarší exempláře najdeme v zámeckých parcích na Mariánské louce a U Tyrše, také v lesoparku Bažantnice a v parku v Jeronýmově ulici (nejstatnější stromy dosahují ø kmene 80ti cm). Mladší jedinci se vyskytují například v parku na Loubské ulici. Označený jedinec rozhodně nepatří mezi největší zástupce svého druhu, ale je zajímavý něčím jiným. Před mnoha lety byl původní strom seříznut, nebo se zlomil, a na jeho místě vyrostl tzv. polykormon o čtyřech kmenech. U země měří téměř 0,8m v průměru, což odpovídá asi původnímu stromu. V každém případě se jedná o jeden z nejzajímavějších domácích druhů javoru, které se podílely na tvorbě dendroflóry zdejší krajiny.   
Použití Vzhledem ke své přizpůsobivosti jsou i možnosti jeho použití velice široké:  uliční stromořadí, jako pionýrská dřevina pro aridní oblasti nebo solitera v městských i zámeckých parcích. Dobře snáší řez, takže je možné jej využít pro tvarované živé ploty i stěny.
Stanoviště V nižších polohách je velice přizpůsobivý, roste v lužních i smíšených lesích podél potoků a řek, na lesostepích, teplých stráních, i v suchých krasových oblastech.
Rozšíření Evropa, Severní Afrika, Malá Asie, Kavkaz, Severní Írán.
Plody Zploštělé nažky, křídla jsou rozložena vodorovně a jsou 2,5 – 3cm dlouhá.
Květy Zelenožluté, ve vzpřímených, pýřitých chocholících po 10-20ti květech, kvete v v květnu při rašení.
Listy variabilní, 3 – 5ti laločnaté, zaokrouhlené, vykrojené do 1/3 – ½, 5 – 10cm široké, 3 největší laloky se směrem k bázi rozšiřují, na špičce tupé, střední lalok často se dvěma sekundárními laloky, svrchu matně zelené, vespod šedozelené a jemně chlupaté, v paždí nervů s chomáčky chlupů, řapík je stejně dlouhý jako listová čepel, po poranění roní latex, podzimní zbarvení je žluté. ariabilní, 3 – 5ti laločnaté, zaokrouhlené, vykrojené do 1/3 – ½, 5 – 10cm široké, 3 největší laloky se směrem k bázi rozšiřují, na špičce tupé, střední lalok často se dvěma sekundárními laloky, svrchu matně zelené, vespod šedozelené a jemně chlupaté, v paždí nervů s chomáčky chlupů, řapík je stejně dlouhý jako listová čepel, po poranění roní latex, podzimní zbarvení je žluté.
Větvičky Mladé letorosty olivově zelené až červenohnědé, jemně chlupaté, olysávající, starší větve často s podélnými korkovitými lištami.
Borka Zpočátku měkká, korkovitá, později rozbrázděná do hrubých ploten.
Koruna 10-15m vysoký strom s korunou široce eliptičnou, často nepravidelnou, nebo i široce rozvětvený keř.
Poznámka

Mezi největší exempláře druhu patří babyka v bývalých Riegerových sadech v Ústí nad Orl. (obv. 409cm). Podle serveru monumental.trees je největším stromem druhu na světě exemplář v parku u Abdij Val Dieu (Liège) v Belgii. Obvod kmene činí 600cm (což je téměř 2m v ø) a je vysoký 12m.   

Location